Beton

Beton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów we współczesnym budownictwie. Na jego rodzaj i jakość wpływają składniki wykorzystane do przygotowania mieszanki, a także ich wzajemne proporcje.

Beton jest materiałem powstałym poprzez połączenie cementu (spoiwa) z wodą oraz kruszywem (wypełniaczem), a także ewentualnymi dodatkami. Woda pozwala na uzyskanie pożądanej konsystencji wyrobu, a wypełniacze nadają mu odpowiednie właściwości. Kruszywem jest zwykle piasek lub żwir, którego średnice ziaren dobierane są w zależności od pożądanych cech betonu Receptura robocza jednego metra sześciennego wyrobu najczęściej ustalana jest na podstawie norm składu betonu. Wymieszane składniki, których stan umożliwia dalsze zagęszczenie, nazywane są mieszanką betonową. Kiedy natomiast ulega ona stwardnieniu i osiąga konkretny poziom wytrzymałości na ściskanie, staje się betonem stwardniałym. Konieczność rozróżniania klas betonu wynika z różnorodnego zastosowania tego materiału. Beton wykorzystywany jest m.in. do wykonywania ścian nośnych, fundamentów czy stropów budynków, w związku z czym musi przenosić duże obciążenia przez długi okres czasu. O jakości betonu decyduje przede wszystkim jego klasa, podczas gdy marka ma zwykle drugorzędne znaczenie.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.